Hviezdy za volantom – JANKA DUKÁTOVÁ

Siedmu jazdu v premiérovom ročníku súťaže nášho časopisu s názvom „Hviezdy za volantom“ predviedla Janka Dukátová. Elitná svetová vodná slalomárka zajazdila druhý najrýchlejší čas v ženskej kategórii (01:45,2 min), pričom za rozhlasovou a televíznou moderátorkou Didianou zaostala len po dve desatiny sekundy.  Text: Peter Barta, Foto: Peter Varga

Výborný zážitok

Pocity sú super. Človek celý život jazdí po meste, v zápche a potom zrazu dostane príležitosť ukázať, čo s autom naozaj dokáže. Takže paráda, pre mňa výborný zážitok. Každou ďalšou jazdou som si zlepšovala odhad a mala som pocit, že by som sa posúvala vpred donekonečna.

Ach, to cúvanie

Trochu som mala problém nájsť ideálnu stopu pri nájazde do tých oblúčikov, tak aby to bolo rýchle a súčasne aj plynulé. No, a aj pri parkovaní som mala trochu nepresné vjazdy, takže som neraz musela stúpnuť na brzdu a trochu si to skorigovať. Tam som zrejme strácala najviac sekúnd. A ešte jedna zákruta za kopcom, ktorá mi tiež trochu robila problémy.

Prečítajte si aj: Čo čaká celebrity na trati „Hviezdy za volantom“?

Svižná jazda

Tak to ma dosť prekvapilo, pretože ja nie som na nejaké rýchlo jazdenie. Aspoň som si to doteraz myslela, pretože preferujem skôr bezpečnú jazdu. Väčšinou jazdím len po meste a ak ideme niekam na dlhšie vzdialenosti, tak je to väčšinou značný kus po diaľnici, čo je dosť monotónne. Takže som nečakala, že by som mohla urobiť nejaký dobrý čas.

Prečítajte si aj: Hviezdy za volantom – Dagmar Dianová

Hyundai i30

V podstate to bola moja prvá skúsenosť s automobilom značky Hyundai. Cítila som sa výborne. Hodnotím to, ako celkom živé a športovo ladené „autíčko“. Celkom pohodlne som vkĺzla a zapadla do tohto auta. Na prvý pohľad sa zadlo relatívne malé, ale napriek tomu, že som dosť dlhá, tak som namala problémy s nohami pri nastupovaní a pri sedení za volantom som cítila tip-top.

Odtrhová plošina 

Vynikajúca skúsenosť. Človek ani nemá čas uvažovať nad tým, do ktorej strany musí rýchlo vytočiť volant. To ide úplne prirodzene, ale dôležité je zachytiť ten správny moment  a rýchlo pretáčať volant späť. Pri tom najvyššom štvrtom stupni obtiažnosti som pocítila, keď to už nestíham dotočiť a dostala som sa do šmyku. Skutočne to bola pre mňa nesmierna skúsenosť na cesty. Už som to prvý raz absolvovala pred siedmimi rokmi a dovolím si povedať, že by to mali absolvovať všetci slovenskí šoféri.

Prečítajte si aj: Hviezdy za volantom – Janka Gantnerová

Mamička na plný plyn

Po jazde na Slovakia Ringu nám Janka Dukátová prezradila, ako sa cíti v novej úlohe matky. Súčasne naznačila svoje ambície v profesionálnej športovej kariére, ktorú by rada ozdobila olympijskou medailou na OH 2020 v Tokiu, kde sa však najskôr musí prebojovať. Okrem toho členka elitného globálneho tímu Red Bull potvrdila, že za volantom automobilu sa cíti rovnako dobre, ako v kajaku.       

V lete sa vám narodila dcéra Lívia, ktorého otcom je váš dlhoročný tréner a súčasne životný partner Róbert Orokocký. Ako sa cítite?

Prežívam fantastické životné obdobie. Vždy som sa na to tešila, ale nikdy som netušila, že to bude až také krásne a skvelé. Všetci traja si užívame každý jeden deň. Malá je úplný poklad. Je to také pokojné dieťa. Aj teraz počas môjho účinkovania vo vašej súťaži Hviezdy za volantom na Slovakia Ringu celý čas pekne spala. Rozhodne bude s nami cestovať a chodiť na všetky preteky. Myslím, že sa jej súťažné prostredie bude páčiť. Keď máme doma pustený nejaký športový prenos, tak pri tej zvukovej kulise vždy zaspí.

Prečítajte si aj: Hviezdy za volantom – Barbora Rakovská

Dcérka sa narodila 11. júna, teda o dva dni skôr, ako je deň vášho narodenia….

Tesne nám to nevyšlo. Je tam rozdiel dvoch dní, ale aj tak budeme narodeniny oslavovať spolu. Som rada, že sa narodila v znamení Blížencov. Obe sme júnové.

Profesionálna športová kariéra pôjde definitívne bokom?

Teraz má čaká taký určitý reštart po mentálnej aj fyzickej stránke. Ak mám byť úprimná, tak z hľadiska športovej motivácie ešte stále snívam o olympijskej medaile. Nič iné mi už v zbierke nechýba. Ideme sa pokúsiť kvalifikovať na OH 2020 do Tokia. Vletím do toho naplno, napokon pomaly som už začala trénovať. Chcem zažiť ešte jednu olympiádu a verím, že sa mi podarí dostať do takej formy, že budem opäť bojovať medzi svetovou elitou o olympijské kovy.  Ak sa to nepodarí, život pôjde ďalej.

Prečítajte si aj: Hviezdy za volantom – Natália Hatalová

Takže už ste po pôrode boli aj na vode?

Zatiaľ len na tichej vode na Karloveskom ramene. Sú to fantastické pocity. Začali sa mi vynárať živé spomienky, vôňa vody, žblnkot pri zábere. Prvýkrát som v tejto zátoke sadla do kajaku v septembri 1993 a teraz akoby som znovu začala od začiatku, keďže po pôrode je to pre telo absolútny reštart. Fyzicky začínam od nuly. Na druhej strane ale už máme bohaté skúsenosti, odskúšané metodiky, takže máme veľa informácii, s ktorými môžeme pracovať. Ak v najbližších dvoch týždňoch všetko pôjde podľa plánu, tak koncom septembra už budeme na divokej vode. V októbri mám sústredenie v pražskej Tróji, pretože to je taký jednoduchší a súčasne veľmi technický kanál. Práve tam si viem predstaviť ideálny návrat na divokú vodu.

Aké sú potom ďalšie vaše športové plány?

Ešte v novembri pôjdeme na sústredenie do Španielska. Keďže som v podstate zameškala na vode päť mesiacov, tak si chceme potiahnuť sezónu ešte aj do obdobia, keď u nás už bude zima a uzavretý kanál. Napokon, v španielskom La Seu d’Urgell sa na budúci rok konajú majstrovstvá sveta aj olympijská kvalifikácia. Budú to najdôležitejšie preteky budúcej sezóny, takže tam chceme stráviť, čo najviac času na vode.

Návrat do vrcholového športu po pôrode, to nie je žiadna slasť. Konzultovali ste s niekym svoj profesionálny „comeback“?

Dostala som cenné rady od dvojnásobnej mamičky-biatlonistky Anastasie Kuzminovej. Našla si na mňa čas a  „pokecali“ sme si deň pred mojím pôrodom. Zaujímalo ma hlavne aké je to s návratom do maximálneho tréningového zaťaženia. Ten prvý rok býva pre organizmus veľmi náročný. Kojenie, nočné vstávanie plus fyzická záťaž na tréningu.  Dôležité je nič neuponáhľať, pretože tehotenstvo trvá deväť mesiacov  a približne rovnaký čas musíte obetovať na to, aby ste sa telo dostalo do pôvodného stavu. Presne o rok už potrebujem byť dobrej forme, takže nemáme čas sa učiť na vlastných chybách.

Malé Slovensko patrí na divokej vode medzi športové veľmoci. Pred pár rokmi však rozhodli kompetentní „prezieravo“, že na olympiáde bude v každej disciplíne štartovať len jeden pretekár z danej krajiny…

V podstate všetky krajiny majú rovnaké podmienky. Faktom však je, že jedného pekného dňa povedali, že už na olympiáde nebudú štartovať v jednej kategórii dvaja reprezentanti z rovnakej krajiny. Platí to síce pre všetkých, ale napríklad v kategórii C1 to je pre Slovensko obrovský limit. Do elitnej svetovej štvorky-päťky totiž patria hneď traja naši pretekári. Je to ale už za nami a nič s tým nespravíme.

Prečítajte si aj: Hviezdy za volantom – Maťo Homola

Vašu príslušnosť k svetovej športovej elite dokumentuje aj spolupráca s firmou Red Bull. Kedy sa to začalo?

Od roku 2007 nosím „obrandovanú“ helmu, ale samotná spolupráca začala už skôr. Od spomínaného roku som v podstate súčasťou medzinárodného tímu športovcov Red Bull.

Aké z toho pre vás plynú výhody?

V tomto prípade sa azda ani nedá hovoriť o sponzorovi. Je to doslova taký silný partner pre každého športovca na ceste za úspechom. Red Bull sa snaží svojim športovcom pomôcť dosiahnuť svoje maximum a splniť si svoj športový sen. Je to viac ako priateľstvo, niečo ako taká veľká medzinárodná rodina. Je to podpora po všetkých stránkach, dokonca aj po technickej stránke dokážu zabezpečiť svojim športovcom ideálne podmienky na prípravu. A samozrejme je to veľká prestíž a pocta byť jedným z tých 700 vybraných športovcov na celom svete.

Okrem toho ste aj ambasádorkou Európskeho týždňa športu, ktorý sa uskutoční  posledný septembrový týždeň….
Áno ambasádorkou podujatia som už druhý rok. Verejnosť bude mať možnosť vybrať  si z mnohých športových podujatí na celom Slovensku.  A musím povedať, že momentálne sa viem oveľa lepšie vcítiť do role bežného človeka, ktorý si ide po práci ešte zašportovať a večer padne úplne „hotový“

Prečítajte si aj: Hviezdy za volantom – Karolína Čičátková

Rýchla jazda v kajaku vám nerobí problémy. Máte rada rýchlu jazdu autom?

Nemyslím si, že mám nejaké veľké skúsenosti s rýchlu jazdou autom. Raz som však mala možnosť zúčastniť sa na okruhu Slovakia Ring na výučbovom programe. Vtedy som skutočne išla dosť rýchlo, ale to len vzhľadom na to, na čo je človek navyknutý v bežnom živote.

Nielen pre športovú výbavu, ale aj kvôli vašej štíhlej postave zrejme preferujete väčšie vozidlá…

Priznám sa, že do tých vyšších áut alebo SUV sa mi ľahšie nasadá

. Nie som zrovna fanúšik športových automobilov s nízkym podvozkom, mám radšej také pohodlnejšie a „kráľovskejšie“ vozidlá.

Aké autá ste mali doteraz?

Moje prvé a stále jediné auto je zatiaľ Nissan Juke. Zaľúbila som sa do tohto menšieho mestského SUV. Pre mladú babu je to super voľba. Teraz už je čas na zmenu. Je tu rodinka, kočík, bábätko, veľa vecí a už skutočne potrebujeme väčšie vozidlo. Už skrátka ten Nissan nespĺňa moje potreby a s bábätkom budeme jazdiť na preteky po celej Európe. A to ešte nehovorím o mojom športovom vybavení, takže hľadáme auto s veľkým kufrom.

Janka D. a muži zákona?

Našťastie som mala doteraz veľmi málo skúseností s policajtmi. Jednu pokutu som dostala za rýchlosť. Raz som dostala pokutu za červenú, pretože som si vôbec nevšimla, že na tom mieste bol semafor. Ale mám z policajtov rešpekt.

Nepríjemné situácie sa na dlhších cestách autom nedajú nikdy úplne vylúčiť. Aké máte osobné skúsenosti?

Musím zaklopať, hoci teraz nemám okolo seba žiadne drevo, pretože zatiaľ to je bez nehody.

Spomienky na autoškolu a snahu o získanie vodičského preukazu?

Napokon to bolo bez problémov, ale tých skúšok som sa prirodzene bála. V technickej časti som dostala otázku o palivovej sústave. Nejako som to zvládla, ale stačilo raz. Dúfam len, že už to nebudem musieť opakovať.

KTO JE JANKA DUKÁTOVÁ

Bratislavská rodáčka je členkou Národného športového centra. Cez rýchlostný kajak sa absolventka Filozofickej fakulty UK v odbore Knižničná a informačná veda dostala k vodnému slalomu.  Jej domovským miestom na tréning je areál Divoká voda v Čunove. Osemnásobná medailistka zo svetových šampionátov (3-4-1) je trojnásobnou majsterkou sveta a súčasne historicky prvou zlatou medailistkou v disciplíne kánoe – ženy (C1). Štvornásobná absolútna víťazka Svetového pohára (2009, 2010, 2011 a 2013) patrí do prestížneho svetového klubu Red Bull. Doteraz štartovala na dvoch olympiádach, v Londýne 2012 skončila šiesta a v Riu de Janeiru o štyri roky neskôr obsadila štvrtú priečku.

Viac nájdete na www.hviezdyzavolantom.sk

Priebežné poradie súťaže Hviezdy za volantom 2018
1. Dagmar Dianová „Didiana“     01:45,0
2. Janka Dukátová                      01:45,2
3. Janka Gantnerová                   01:51,3
4. Barbora Rakovská                  01.52,0
5. Karolína Čicátková                  02:02,4*
6. Natália Hatalová                      02:05,0*
Referenčný čas: Maťo Homola  01:38, 3*
/LEGENDA: * – zimné pneumatiky/

 

 

 

auto magazín
Hyundai