Hviezdy za volantom – DAGMAR DIANOVÁ

Premiérový ročník súťaže „Hviezdy za volantom“ mal počas letných prázdnin na programe už šiestu jazdu. Za dusného počasia s miernym vetríkom si na vozidle Hyundai i30 potykala s našou redakčnou traťou moderátorka Dagmar Dianová alias Didiana.
Text:
Peter Barta, foto: Peter Varga

Tehla na pedál

Úplne úžasne sa mi jazdilo. Som vďačná za túto skúsenosť. Slovakia Ring je vynikajúci priestor, kde sa môžete úplne odviazať. Sú to úplne iné situácie, ako keď ste niekde „zošnurovaný“ na semafore a nemôžete zošliapnuť plynový pedál na maximum. Kto si chce skutočne zajazdiť nech vyhľadá takéto alebo podobné plochy ako je v Orechovej Potôni. Práve tu sa môžete do sýtosti pohrať s autom, vyskúšať si zákruty, ale aj nekompromisné brzdenie. Páčilo sa mi aj cúvanie do „garáže“ z kužeľov.

Prečítajte si aj: Čo čaká celebrity na trati „Hviezdy za volantom“?

„Manéž“ a vozidlo

Jazdu pri slalome mi komplikovali kužele, ale pri druhom pokuse už to bola celkom svižná jazda.
Nechýbala tomu sila, výbušnosť a cítila som tie spálené gumy. Chvíľami som sa aj prichytila, že sa mi to začína fakt páčiť. Inak som sa počas jazdy na vašej trati cítila relatívne komfortne. Hyundai i30 je skvelé „autíčko“, príjemná 1,6-tka. Automobil je to veľmi akčný s výborným ovládaním a dobre držalo aj v zákrutách. Takže ja som sa v ňom cítila fantasticky, lebo vždy sa lepšie odviaže na cudzom aute.

Prečítajte si aj: Hviezdy za volantom – Janka Gantnerová

Odtrhová plošina

Som presvedčená, že väčšina šoférov, ktorí si vyskúšali túto školu šmyku, boli z prvého prudkého pohybu volantu vyplašení. Potom si už na to človek zvykne, ale stále to nie je jednoduchá záležitosť a chce to cvik. Fakt je ten, že na odtrhovej plošine už človek vie, do čoho ide, ale v reálnom živote nikdy neviete, ako to dopadne. V skutočnom živote pri šmyku do toho vstupuje ešte mnoho ďalších faktorov. Treba si to vyskúšať, je to fajn!

Po jazde na Slovakia Ringu nám Didiana odokryla zaujímavosti zo svojej minulosti aj súčasného osobného života. Prezradila, že kvôli zanieteniu pre prácu v rozhlasovom štúdiu, „blicovala“ na strednej škole. Dozviete sa aj to, aké má šoférske skúsenosti alebo dôvod, prečo hráva golf.

Iniciálky už niečo naznačujú, ale ako vznikla vaša prezývka alebo umelecké meno Didiana?
Keď som prišla do Fun rádia, tak mi dali najskôr prezývku Diana podľa priezviska. Raz som sa však „zakoktala“ pri výslovnosti mena Diana a zrazu z toho bola Didiana. Myslím, že mi dal tú prezývku ešte nebohý kolega Tibor Hlista.

Okrem toho, že ste moderátorka, účinkujete aj v „stand-up comedy“ (pozn. umelecká forma komédie, pri ktorej sa komik snaží zaujať publikum svojim verbálnym aj neverbálnym prejavom)
„Stand-up comedy“ robíme spoločne s Lujzou Garajovou Schramekovou. Dva roky chodíme po Slovensku s programom „Sit Down Ladies Comedy“, pričom hlavný „stejdž“ máme v Bratislave. V podstate „stand up“ státie na pódiu, sme prerobili na „sit down“ sedenie na pódiu, pretože je to pohodlnejšie.

Akcie so „stand-up comedy“ už v slovenských mestách zapustili korene. Väčšinou sú však v úlohe komikov muži. Je to príliš náročný žáner?
Keď si mám napísať obsah pre stand-up a nechce sa mi je to vždy nepraktické. . Kým „zosmolým“ nejakú príhodu, ktorá má zaujať publikum, tak to fakt zožerie kopec času. Preto teraz, keď niekam prídem, tak sa snažím dobre počúvať príhody ostatných ľudí. A snažím sa nasať všetko to, čo sa im stane a nejako to prepletám do dejovej linky. V programe s Lujzou tak vznikajú neraz celkom výživné situácie, z ktorých majú diváci dobrý zážitok.Okrem toho sa venujete aktuálne už „len“ svojej rozhlasovej práci?
Každý deň okrem víkendov vysielam štyri hodiny. Okrem toho moderujem rôzne kultúrno-spoločenské akcie, golfové turnaje a ďalšie podujatia. Občas, ak mi zíde tá správna myšlienka na um, napíšem nejaký „fejtónik“.

Prečítajte si aj: Hviezdy za volantom – Karolína Čičátková

Dnes to znie už nereálne, ale mohli ste sa živiť aj ako kuchárka alebo čašníčka….
Faktom je, že som vyštudovala Hotelový manažment na Mikovíniho ulici v Bratislave. Mama pracovala dlhé roky v hoteliérstve a jednoducho mi oznámila: „ty pôjdeš na odbor kuchár-čašník. To bolo ešte v dobe, keď byť kuchár alebo čašník, bola veľká prestíž, hoci aj dnes sú kvalitní kuchári veľmi žiadaní, pretože ich je málo. Poctiví kuchári, ktorí sú skutočne na úrovni, môžu dnes urobiť hviezdnu kariéru. Škoda, že som na škole varila len prílohy…

Ako ste sa vlastne dostali za rozhlasový mikrofón?
Ak si dobre spomínam, tak už počas strednej školy som začala chodiť občas poza školu kvôli Fun rádiu a televízii. Takže som mala aj nejaké tie neospravedlnené hodiny za to, že som čítala krátke správy Fun news. Ale rodičia sa s tým napokon nejako vyrovnali…
Prečítajte si aj: Hviezdy za volantom – Maťo Homola

Čo vám dáva práca (rozhlasovej) spíkerky a moderátorky?
Tak v prvom rade Justina Biebera (smiech…). Viem o ňom všetko, ale nedávno sa zasnúbil (smiech)….. Nie vážne. Práca v rádiu je hlavne obrovská skúsenosť. Ono sa to možno nezdá, ale zosúladiť „one man show“, navyše ak ste žena, a technickú zdatnosť, to sa nie vždy podarí. Je to veľmi príjemná práca z toho hľadiska, že v podstate môžem prezentovať, čo chcem. Vo Fun rádiu to máme veľmi príjemne nastavené, že určité veci musia odznieť, ale potom si už môžeme hovoriť, čo chceme. Je tam však pocit zodpovednosti, pretože do mikrofónu nemôžete povedať bez následkov čokoľvek. Veľmi dôležité je, aby ste boli za mikrofónom pozitívne naladený a bola radosť vás počúvať. Pretože tá atmosféra sa prenáša na poslucháčov. Aj po rokoch mám stále na čom pracovať.

Ako hodnotíte vaše doterajšie skúsenosti s moderovaním televíznych programov?
Tak dúfam, že som na televíznych obrazovkách ešte nepovedala posledné slovo. Napokon, neviem, či viete, ale v televízii sa veľmi dobre zarába. Tak škoda by bolo toho ešte nevyužiť (smiech)…… Ale teraz vážne, televízia je ako droga. Keď máte divácky obľúbenú reláciu, tak potom je radosť chodiť do práce, ale aj keď nemáte divácky obľúbenú reláciu. Vždy je dôležité, aby práca človeka bavila.
Prečítajte si aj: Hviezdy za volantom – Barbora Rakovská

Keď sa naskytne voľný čas, ako ho najradšej trávite?
Musím sa priznať, že v priebehu týždňa toho voľného času veľa nemám. Navyše, v letných dňoch ma totálne vyčerpáva doprava cez mesto a zápchy. Oberie ma to vždy o množstvo energie a drahocenného času, ktorý by som mohla venovať na iné aktivity. Ak už si však môžem dopriať nejaký relax, tak je to golf. Golf to je taký „vetrač“ hlavy, hoci tento šport asi nemôže robiť každý. Keď vás však nebolí chrbát, tak to treba vyskúšať.

Ako ste sa dostali ku golfu?
Jedného dňa ma známy vytiahol na golfové ihrisko do maďarského Dunakiliti, kde som si relatívne v krátkom čase uvedomila, že tam chcem pravidelne chodiť. Zelená plocha človeka upokojuje, na ihrisku všetko voňalo a kvitlo. Povedala som si, že by ma to mohlo napĺňať. Telocvik a pohyb na čerstvom vzduchu s možnosťou stretnutia nových ľudí. Rozhodne je to príjemná spoločenská udalosť aj v prípade, že golf neviete hrať príliš dobre.
Prečítajte si aj: Hviezdy za volantom – Natália Hatalová

Hrávate aj na handicap alebo len tak pre zábavu?
Teraz hrávam väčšinou turnaje. V prípade, že ich moderujem, tak si už idem rovno aj zahrať.

Golf vám údajne „prihral“ do cesty aj súčasného priateľa….
Áno, golf mi dal aj lásku. A zatiaľ sa držíme s priateľom. Volá sa Pavol Bielik a je profesionálny golfový tréner. Trénuje na rôznych miestach, ale najčastejšie ho možno stretnúť na ihrisku v Hrubej Borši.

Na golf sa zvyčajne jazdí autom. Aké vozidlá ste doteraz mali respektíve máte vo svojom „autoparku“?
Moje prvé auto bolo Fiat Seicento. Také dvojfarebné vozidlo, ktoré jeden kamarát nazval „búda pre psíka“. Ale ja som s tým autom bola veľmi spokojná, pretože bolo mestské a obratné. Inak prišla som k nemu trochu kuriózne. Išla som do potravín kúpiť chlieb a vedľa vystavovali práve toto auto. Pod pazuchou som mala bochník chleba a hneď vedľa som si išla objednať auto. Jednoducho sa mi páčilo a nadišiel čas, aby som si kúpila nielen chlieb, ale konečne aj auto.

Aká ďalšia značka prišla na rad?
Potom som mala Nissan Micra, ktorý tiež spadá do kategórie malých automobilov. Následne som však postúpila na vyšší level, pretože mojim tretím vozidlom bolo Audi A3 Sportback. Žiaľ toto auto mi čelne nabúrali. Raz v nedeľu som išla asi rýchlosťou 80 km/h a nejaký týpek mi vletel do protismeru. Takže to bola „kompletka“. Ja som mala našťastie len zlomený zub a vytrhol sa mi prameň vlasov. Chvíľu som sa obávala, či sa ešte posadím za volant, ale napokon som to prekonala. „Audina“ však išla do šrotu a tak som prešla na BMW X1. V súčasnosti mám v podstate druhú generáciu modelu BMW X1.

Na lepšie sa ľahko zvyká. Alebo by ste sa ešte vrátili k menším modelom?
Ak mám byť úprimná, tak som trochu poškuľovala po Mini. Ale „ix-jednotka“ je skrátka „ix-jednotka.“ Hoci niektoré recenzie a hodnotenia, ktoré som čítala, neboli najlepšie, mám ju veľmi rada. Cítim sa v nej pohodlne, je priestranná a teším sa z nej.

Ako by ste sa hodnotili ako šoférka?
Môžem povedať hocičo, aj tak si každý povie, žena za volantom. Dokonca aj iná žena. Je to trochu subjektívne. Hlavne sa však snažím, aby som na ceste nikomu neprekážala! Nejazdím zbytočne pomaly, nejazdím zbytočne rýchlo a nepíšem počas jazdy SMS-ky. Je to dnes veľmi dôležité, aby sa ľudia v autách nevenovali svojim mobilom. Ešte to viem pochopiť, keď je niekto v zápche, ale počas jazdy?

Didiana a muži zákona?
Dávajú mi vždy fúkať, dostala som aj nejaké pokuty. Pokuty však neboli nikdy vysoké, len za prekročenie rýchlosť okolo 20-30 eur. A keď ma náhodou spoznajú, tak sú veľmi milí.Rýchla jazda nechýba vo vašom „repertoári“?

Snažím sa to obmedzovať…

Akú hudbu počúva rozhlasová moderátorka v aute?
Hudbu si dávkujem podľa nálady. Napríklad v zime mám rada Driving home for Christmas od Chris Rea, ale často počúvam aj Georgea Michaela, Depeche Mode alebo klasické rockové veci. Okrem toho samozrejme aj Fun rádio alebo mapujem konkurenciu, aké majú vysielanie a dopravné správy.

KTO JE DIDIANA?
Bratislavská rodáčka Dagmar Dianová alias Didiana vyštudovala Hotelovú akadémiu odbor Hotelový manažment. Podstatne viac ju však priťahovalo rozhlasové štúdio a tak krátko po maturite začala pracovať vo Fun rádiu. Vďaka rozhlasovej práci získala cenné mediálne skúsenosti, ktoré neskôr ešte rozšírila o pôsobenie v televízii. Vo verejnoprávnej televízii moderovala populárnu reláciu pre mládež „Zóna D“, hitparádu najúspešnejších albumov „Top 20 Slovensko“, reláciu o novinkách v kinách a na videokazetách „Film a video“, telefonickú súťaž „Maxihra“ a live vysielanie „Fun o piatej“. V roku 2005 dostala ponuku z TV JOJ moderovať televíznu súťaž „VyVolení“, neskôr reláciu o celebritách „Mojito“ a aktívne sa zúčastnila tanečnej súťaže „Hviezdy na ľade“. V minulosti moderovala aj magazín „Zdravo a naplno“. Nedávno televíznu reláciu Veľké prachy v televízii Markíza.„Didiana“ patrí medzi najskúsenejšie a súčasne aj najobľúbenejšie moderátorky na Slovensku.

auto magazín
Hyundai