Hviezdy za volantom - BARBORA RAKOVSKÁ

Kvarteto prvých slovenských celebrít, ktoré si prišli vyskúšať našu redakčnú trať na Slovakia Ring v rámci projektu Hviezdy za volantom, uzavrela moderátorka a spisovateľka Barbora Rakovská.

Vrele odporúčam

Musím sa priznať, že som sa bála predtým, ako som prišla na Slovakia Ring. Hovorila som si: „Fíha, čo tam vlastne budem robiť?“.  V tomto prípade sa potvrdilo, že niekedy je dobré, keď neviete o všetkom. Nevedela som, že ma čaká také cúvanie a slalom na presnosť aj na čas. Plný plyn, plná brzda. Ale nesmierne ma teší, že som si to mohla vyskúšať. Pri bežnej jazde sa občas každému podarí ísť na maximum napríklad na diaľnici pri predbiehaní, ale brzdu naplno som ešte v praxi použiť našťastie nemusela. Takže táto skúsenosť bola tiež príjemná.

Redakčná manéž

Samotná trať mi najskôr trošku motala hlavu. Ale tak to už chodí, keď najskôr sedíte vedľa niekoho, kto vás zoznamuje s traťou a máte pocit, že o chvíľu už odpadnete. Keď som to však absolvovala ako šoférka, tak už to bolo lepšie. Hoci ten slalom mi dal trochu zabrať na môj žalúdok. Chlapci mi ´poradili´, aby som si pomyselne držala pevné brucho (smiech….). Teší ma, že som si nacvičila rýchle cúvanie. To je fakt pecka!

Dobrý nápad

Myslím, že to máte veľmi dobre vymyslené. Nechala som sa presvedčiť na zaujímavú akciu a súčasne ma to vyhecovalo k maximálnemu výkonu. Normálne som tak ´motoristicky´ na seba hrdá. Nielen dámam môžem vrele odporúčať, aby si vždy, ak je možnosť, išli podobné veci osobne vyskúšať. Aby si siahli na dno svojich možností a schopností v rámci šoférovania. Tiež som sa najskôr obávala, ale teraz to vôbec neľutujem, bol to skvelý pocit. Taký iný. Adrenalínový, ale bezpečný zároveň, pretože tam sa v podstate nemohlo nič stať. Všetko bolo pod kontrolou.

Hyundai i30

V tom aute som mala premiéru, nikdy predtým som ho netestovala, ani v ňom nesedela. Pozitívne pocity rozhodne prevažovali a to napriek tomu, že mám skúsenosti skôr s väčšími modelmi od firmy Hyundai. Autíčko išlo úplne super. Výborne sa mi s ním cúvalo, kamery fungovali spoľahlivo. Z mojej strany si rozhodne zaslúži veľkú chválu. Mne sa celkom začína páčiť trend menších automobilov, hoci mám pocit, že všetky triedy sa tak nenápadne zväčšujú a mohutnejú.

Odtrhová plošina

Už ten samotný názov znie strašidelne. Najprv som odmietala s vážnymi argumentmi, že už musím ísť domov a tak podobne. Nakoniec ma však zlomili s tým, že to trvá len päť minút a nebudem to ľutovať. Najskôr mi to názorne ukázal môj spolujazdec, ale to myknutie bolo také silné, až som poskočila v tom aute. Keď som išla ja, tak ma to nepretočilo, lebo sa mi podarilo volant hneď strhnúť do opačnej strany a vyrovnať to. Takže som to zvládla, hoci som to zrejme nemala nastavené na najťažší level. Rozhodne to je však užitočná vec a môžem povedať, že sa mi oživili spomienky na môj šmyk. Možno by mala byť tá odtrhová plošina povinná pre všetky autoškoly. V reálnom živote totiž musí človek tiež reagovať v stotine sekundy a ideálne bez hystérie, či stresu.

Po „redakčnej jazde“ sme Barborku prirodzene trochu vyspovedali, aby sme sa dozvedeli, ako stíha spájať úlohu matky, moderátorky, vysokoškolskej študentky a autorky detských kníh. Ale aj to, že je zaťažená na automobily značky Hyundai.

Nechceli ste ako absolventka Pedagogickej fakulty UK učiť v škole?

Mám kombináciu francúzsky jazyk a anglický jazyk, takže hneď zajtra by som mohla nastúpiť (smiech…..). Keď sme mali prax, ja som si učenie užívala a deti boli super. Mne sa vtedy za katedrou páčilo. Neboli to veľké deti, bol to prvý stupeň. Vzhľadom k tomu, že aj moja mama je učiteľkou, k tomuto povolaniu mám blízko. Ktovie, možno sa k učiteľstvu ešte niekedy v živote dostanem. Nemala by som s tým problém, bavilo by ma to. Navyše, ja ešte stále študujem. Dokončujem si tretí stupeň vysokej školy. Uvidíme, či to dotiahnem aj do samotného konca.

Stíhate materstvo, kariéru aj vysokoškolské štúdium…. Alebo nestíhate?

Snažím sa stíhať všetko ale v prvom rade som matka, mám takmer osemročnú dcéru. Volá sa Amia a v podstate už je to moja „parťáčka“. Prináša mi do života šťastie a lásku od prvého dňa. Už sa navzájom poznáme, presne vieme, kde má hranice tá druhá. Už je to úplne iný vzťah a veľmi si to užívam. Od októbra minulého roka pracujem v rádiu Európa 2 a súčasne sa snažím dokončiť spomínané doktorandské štúdium……Rádio Európa 2 je pre mňa srdcová záležitosť: Prídem do práce, kde mám skvelých kolegov a deň sa nemôže začať lepšie. Okrem práce v rádiu, robím v televízii, moderujem súkromné eventy a popoludnia sa snažím venovať výlučne mojej rodine.

Dala vám vaša dcéra impulz na to, aby ste začali písať detské knihy?

Jednoznačne. Prvú knihu „Z hrnca do rozprávky“ sme napísali ešte s Lenkou Šóošovou a Robom Pappom. Moja prvá samostatná kniha sa volá „Hrebienok“. Ja som si vymýšľala rozprávky a Amia si ich pýtala stále dookola. Tak som si povedala, že ich spíšem na papier, aby som jej ich na požiadanie vedela vždy prečítať. Veľmi som si užívala ten čas na materskej s dcérou. Dnes sa však ženy z materskej dovolenky väčšinou ponáhľajú späť do práce. Ja tomu rozumiem, pretože ekonomická situácia nielen v rodinách s viacerými deťmi je čistá katastrofa. Boja sa o svoj post a príjem. Keď má žena na materskej čas aj pre seba, napríklad, keď dieťa spinká a nemusí robiť milión iných vecí, tak nájde v sebe kvantum pozitívnych vecí. V konečnom dôsledku ide o to, aby ženy skôr nabrali energiu a po materstve vystrelili späť do pracovného života. Aspoň u mňa to takto platilo na 100 percent.

Ak to zhrnieme, tak materstvo vás inšpirovalo v nových aktivitách…..

Mnohé úspešné ženy začali po materstve podnikať. Ja som začala písať a tvoriť pre deti, cestovné kancelárie aj detské kluby. Napísali sme pesničky, a našli talentované deti, ktoré ich naspievali. Mňa to v tej dobe brutálne napĺňalo. Rozbehli sme projekt „Superdeti“, z ktorého sa talentovaného deti už rozbehli do mediálneho sveta. Mám obrovskú radosť a pocit satisfakcie z toho, že sa dokážu uplatniť v muzikáloch, divadlách aj seriáloch. Ak, budem mať ešte deti, tak ten čas opäť podobne využijem.

Ďalší článok z rubriky Hviezdy za volantom: Natália Hatalová

„Hrebienok“ vám pokrstila herečka Kristína Farkašová, ktorá je tiež mama-spisovateľka…

Kristína je skvelá, ale ona píše skôr pre maminy. Píše presne o tom, čo zažívajú ženy počas materskej. Napokon dobre vie, o čom píše, keďže má dvojičky.

Moderná žena rada jazdí autom. Aké sú podľa vás ženy šoférky vo všeobecnosti?

My ženy sme trochu bojazlivé. Nesúhlasím však s tvrdením, keď sa o všetkých ženách hneď povie, že sú zlé šoférky. Existuje skupina žien, ktoré skutočne skvele jazdí. Potom sú zase ženy, ktoré sa boja a podľa mňa so strachom by sa nemalo sadať za volant. Ale práve na odbúranie strachu sú dobré podobné jazdy, testy a kurzy, aké sa dajú absolvovať na Slovakia Ringu.

Ďalší článok z rubriky Hviezdy za volantom: Maťo Homola

Narodili ste sa v hlavnom meste. „Vodičák“ ste si robili v bratislavskej džungli?

Áno. Veľmi zábavnú spomienku mám na záverečné jazdy. Bolo to deň pred Vianocami a neuveriteľne nasnežilo. V podstate až tak, že sa nedalo jazdiť a preto nám odpustili všetky tie cúvačky a slalomy. Mali sme len takú jazdu, že sa všetci vlastne v tom aute báli. Takže sme to skôr dostali na základe teoretickej skúšky. Normálne som bola prekvapená, že nám to nezrušili. Bolo to však relatívne dávno, takže dnes by to už asi len tak neprešlo.

Aké autá ste mali doteraz?

Mojim úplne prvým autom bola Toyota Yaris. Je to jediné vozidlo, s ktorým som dostala šmyk. Prisahám, to bola asi moja jediná nehoda. Samozrejme, mala som letné gumy a vonku sa práve menilo počasie. V nedeľu ráno prišiel prvý sneh. Otcove rady som pustila jedným uchom dnu, druhým von a bolo to. Šmykla som sa už pri výjazde z parkoviska. Kĺzala som sa pred Istropolisom až na hlavnú ulicu, kde ma zastavil až obrubník. Auto muselo do opravy, ale ja som sa poučila a už nikdy si v zime do auta s letnými gumami nesadnem. Po Toyote Yaris prišla séria modelov Hyundai. Najskôr som si kúpila jazdené Santa Fe od môjho otca, ktoré som neskôr vymenila za novší model Santa Fe. Tretí Hyundai v poradí bol takmer nový Tucson, ten som kúpila pred necelými dvoma rokmi. A momentálne mám Konu. Jazdila som aj v autách iných značiek, ktoré patrili otcovi alebo partnerovi, ale Hyundai ako značka mi vyhovuje. Tým autám, ktoré som mala respektíve mám, nemôžem nič vytknúť.

Ďalší článok z rubriky Hviezdy za volantom: Karolína Čičátková

Zjavne preferujete väčšie vozidlá….

Pri Kone som zistila, že sa mi viac páčia tie menšie SUV-éčka. Napokon, postupne svoje nároky zmenšujem a veľkosťou klesám. Napríklad Kona je nepomerne menšia oproti Santa Fe a ľahšie sa s ňou v meste parkuje. Navyše, je to benziňák, takže je to také živšie a má lepší odpich.

Aké máte „motoristické zážitky“ s mužmi zákona?

Nemávam nejaké extrémne problémy s policajtmi. Faktom však je, že už nejaký čas chodím skoro ráno do práce. Predtým to bolo okolo štvrtej, teraz sa to posunulo na šiestu. Avšak ráno okolo pol piatej to človeka láka na prázdnych cestách ísť trochu rýchlejšie. Za také dva roky som na známej Gagarinovej ulici zaplatila asi zopár pokút za prekročenie rýchlosti.

Čo čaká celebrity na trati „Hviezdy za volantom“?

Manuálna prevodovka alebo automat?

Nemám problémy s manuálnou prevodovkou. V autoškole sme na takých autách jazdili a aj moje prvé boli s manuálnou prevodovkou. Dnes však už preferujem automat, čo je pohodlné najmä pri zápchach a kolónach.

Vozíte v aute nejaký talizman?

Pre mňa je talizmanom moja dcéra. Keď nie je v aute dcéra, tak tam je ešte stále tá jej gigantická autosedačka. To je fakt veľký „talizman“. Momentálne teda nemám nič také, čo by mi v aute viselo alebo podobne. Svojho času som od kamarátky dostala malého anjelika, pričom dlhší čas som sa ho bála zvesiť dolu. Napokon som predala auto aj s anjelikom.

KTO JE BARBORA RAKOVSKÁ

Bratislavská rodáčka je televíznou a rozhlasovou moderátorkou, ale aj detskou spisovateľkou. Pochádza z učiteľskej rodiny a vyštudovala anglický a francúzsky jazyk na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Jej moderátorská kariéra začala v TV Markíza v hudobnej relácii Deka Hity, keď sa vďaka castingu dostala medzi poltucet finalistov a nakrúcala hitparádu. Cenné skúsenosti získala aj v regionálnych televíziách – Ružinov a Nové Mesto Bratislava, kde pripravovala hudobné, politické a kultúrne spravodajstvo. Neskôr dostala pozvánku na casting do TV Markíza, kde postupne robila relácie Počasie, Slovensko má talent a Pláž 33. Potom nasledovala zastávka v TV  TV Joj, kde moderovala Tanec snov s Vilom Rozborilom. Už niekoľko sezón žrebuje lotérie pre Tipos. V posledných rokoch je skôr rozhlasovou „speakerkou“ v rádiu Európa 2, kde má Rannú show, pričom predtým pôsobila aj v Rádiu Vlna. Má dcéru Amiu (8 rokov) so slovenským spevákom, skladateľom, textárom a producentom Tomim Popovičom. V súčasnosti tvorí pár s komunálnym politikom Ľubošom Krajčírom, ktorý je zástupcom starostu bratislavskej mestskej časti Dúbravka. Okrem cestovania vo voľnom čase chodí veľmi rada behať.

Text: Peter Barta, foto: Peter Varga

auto magazín
Hyundai